Zapraszamy do kontaktu

535 603 704 Krzysztof Szymanowski
796 155 490 Anna Dera-Szymanowska

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest enigmatyczną chorobą. Nie do końca wyjaśniono jej przyczynę. Najkrócej można powiedzieć, że poza przedostaniem się fragmentów błony śluzowej macicy do jamy brzusznej lub w inne odległe miejsce organizmu (płuca, mózg, miejsce nacięcia krocza, powłoki brzuszne) musi istnieć defekt immunologiczny pozwalający na ich dalszy rozwój w tych miejscach. Cała teoria jest o wiele bardziej skomplikowana. Co jednak z tego wynika? Nie mając etiologii endometriozy leczy się ją trudno. W wielu ośrodkach na świecie odsetek nawrotów po leczeniu operacyjnym wynosi 25-40%/5 lat. Wiedząc, że choroba ta dotyczy około 10% kobiet w wieku rozrodczym i często łączy się z nią ból i ograniczenie płodności, należy podejść do terapii z najwyższą starannością, wiedzą i umiejętnościami. Poza tysiącami operacji laparoskopowych z powodu endometriozy uczestniczyłem bądź kierowałem pięcioma uczelnianymi programami naukowymi z tego zakresu. Kierowałem projektem międzynarodowym mającym dać podwaliny pod przygotowanie szczepionki przeciwko endometriozie. Obecnie uczestniczę w przygotowaniach do kolejnego etapu tych badań, są to nadal etapy eksperymentalne, jednak osobiście mam ogromną nadzieje, że stworzymy nową, skuteczną i całkowicie bezpieczną broń do walki z endometriozą.

Od wielu lat prowadzę badania kliniczne w zakresie szeroko pojętej ginekologii. Znaczna część spośród nich dotyczy endometriozy. W badaniach oceniane są doustne leki hamujące oś podwzgórze-przysadka-jajnik, leki niehormonalne, hamujące ból w endometriozie, czy też planowane na najbliższe lata leki immunologiczne (np. szczepionki).

Tyle można powiedzieć o przyszłości, jednak na dzisiaj pozostaje dobra technika operacyjna z doborem następowej farmakoterapii. W obserwacjach ostatnich 20 lat nasz odsetek nawrotów (kumulacyjny) stale mieści się poniżej 5%. To też powód do satysfakcji.

"To jedyna rzecz, co do której mój lekarz prowadzący może mieć rację. Nie ma powrotu do tego, co było. Więc możemy równie dobrze iść dalej."

Suzanne Collins – Kosogłos